Iratkozzon fel hírlevelünkre és 1500 Ft kedvezményt kap az első vásárlásból
Főoldal Blog Tippek és útmutatók Milyen típusú ceruzaelemek vannak? Honnan tudom, hogy lemerült-e egy elem?
Milyen típusú ceruzaelemek vannak? Honnan tudom, hogy lemerült-e egy elem?

Milyen típusú ceruzaelemek vannak? Honnan tudom, hogy lemerült-e egy elem?

Tippek és útmutatók
Közzétéve 2025. máj. 23.

Szerintem nincs olyan magyar háztartás, ahol ne találkoznánk ceruzaelemekkel. Egyszerűen mindannyian használjuk őket – távirányítókban, játékokban, zseblámpákban, ébresztőórákban vagy fényképezőgépekben. De már kevesen igazodnak el köztük igazán. Tudod, melyik típust válaszd, hogy az elemek a lehető leghosszabb ideig tartsanak? És hogyan ismerheted fel, hogy végleg lemerültek? Ebben a cikkben áttekintést adunk róluk, elmondom, mely típus mire alkalmas, és adok néhány tippet is, hogyan lehet megbízhatóan ellenőrizni, működőképes-e még az elem, vagy már ideje kicserélni.

Melyek a ceruzaelemek alapvető típusai és hogyan jelölik őket?

A ceruzaelemek nemcsak a működésükhöz használt technológia alapján különböznek egymástól (erről később lesz szó), hanem elsősorban a méretük szerint.

AAA (mikroceruza elem)

Az AAA mikroceruza elemek kicsik és energiatakarékosak. Gyakran használják alacsony energiaigényű eszközökben, például távirányítókban, vezeték nélküli egerekben vagy gyerekjátékokban. Szabványos méretük: 10,5 × 44,5 mm.

AA (klasszikus ceruzaelem)

Az AA ceruzaelemek a leggyakrabban használt típusok közé tartoznak. Univerzális méretűek, és nagyobb kapacitásúak, mint az AAA elemek. A szabványos méretük 14,5 × 50,5 mm, alkalmasak például zseblámpákhoz, játékkonzolokhoz vagy konyhai mérlegekhez.

C (kis baby elem)

A C típusú elemek nagyobbak, mint a klasszikus ceruzaelemek, és nagyobb kapacitással, hosszabb élettartammal rendelkeznek. Szabványos méretük: 26,2 × 50 mm. Gyakran használják elektronikus játékokban, nagyobb zseblámpákban, vakukban vagy hordozható rádiókban.

D (nagy baby elem)

A legnagyobb hagyományos ceruzaelemek a D típusúak, melyek a legnagyobb kapacitással és leghosszabb élettartammal bírnak. Szabványos méretük: 34,2 × 61,5 mm. Erősebb zseblámpákban, hordozható hangszórókban vagy egyes orvosi eszközökben is használják őket.

Az elemtípusok alkalmazása csak tájékoztató jellegű, a konkrét eszköztől függ.

Ha egyszer használatos, nagy kapacitású és hosszú élettartamú alkáli elemeket keresel, javaslom a következőket:

  • GP Super – akár 50%-kal hosszabb élettartam a hagyományos alkáli elemekhez képest.
  • GP Ultra – akár 80%-kal nagyobb teljesítményt nyújt, mint a szokásos alkáli elemek.
  • GP Ultra Plus – akár 200%-kal nagyobb teljesítményt biztosít a hagyományos elemekhez képest.

Ezeket az elemeket megtalálod webáruházunkban minden méretben (AAA, AA, C, D, sőt még 9V is).

Elemek áttekintése

Az elemek technológiáinak áttekintése

Az elemek kémiai összetétele jelentősen befolyásolja az élettartamukat, ezért érdemes legalább alapvető ismeretekkel rendelkezni róluk.

Alkáli elemek a legelterjedtebbek, minden méretben megtalálhatók. Közepes kapacitásúak és élettartamúak, de nem igazán alkalmasak nagy energiafogyasztású eszközökhöz.

Lítium elemek rendkívül könnyűek, hosszú élettartamúak, kiváló energiasűrűséggel rendelkeznek és bírják a nagy áramterhelést. Gyakorlatilag nincs önkisülésük. Ha például faliórába vagy távirányítóba helyezed őket, évekig gond nélkül működnek. Ezen kívül -40 °C és +60 °C közötti hőmérsékleteket is jól bírják.

Megtetszettek a lítium ceruzaelemek? Vásárold meg a GP márkájú lítium elemeket, és garantálom, hogy nem fogsz csalódni.

Cink-szén elemek olcsóbb alternatívát jelentenek, de alacsonyabb kapacitásúak. Hátrányuk a gyorsabb lemerülés, így nem ideálisak nagyobb energiaigényű készülékekhez. Valamivel jobb teljesítményt nyújtanak a cink-klorid elemek, de ezek is gyengébbek, mint az alkáli elemek.

GP lítium egyszer használatos ceruzaelem

A kínálatunkban már nem találhatóak meg a cink-szén és cink-klorid elemek. Ezek a technológiák már elavultak, ma már sokkal hatékonyabb, hosszabb élettartamú és megbízhatóbb alternatívák léteznek – például az alkáli vagy lítium elemek.

Érdekelnek a ceruzaelemek technikai részletei? Olvasd el cikkünket, amely a különböző egyszer használatos elemtípusokra összpontosít.

Mikor válasszunk egyszer használatos ceruzaelemet, és mikor jobb a tölthető?

Az egyszer használatos elemek egyszerű technológiát képviselnek, amelyek még sokáig népszerűek lesznek. Sok esetben jobb választásnak bizonyulhatnak, mint a tölthetők, különösen olyan eszközöknél, ahol az elem hosszabb ideig marad a készülékben. Ilyenek például a távirányítók, mozgásérzékelők, órák, ébresztők vagy bizonyos zseblámpák.

Ezzel szemben, ha évente többször kellene elemet cserélned, jobb választás lehet a tölthető típus. Ezek különösen akkor előnyösek, ha az eszköz nagyobb energiafogyasztású, vagy gyakori az elemcsere. A tölthető elemek ugyan drágábbak kezdetben, de hosszú élettartamuknak és újratölthetőségüknek köszönhetően pénzt és környezetet is kímélnek.

Végső soron az adott használati esettől függ. Ha alacsony fogyasztású eszközökről van szó, ritka elemcserével, az egyszer használatos elemek szerintem alkalmasabbak. Ha viszont gyakori az energiafelhasználás, érdemes befektetni a tölthető változatokba.

Ceruzaelemek fényképezőgépbe

Webáruházunkban, az emos.cz oldalon a ceruzaelemek mellett minden típusú gombelemet és speciális elemet is kínálunk. Vannak köztük olyanok is, amelyeket nehéz beszerezni! Segítségre van szükséged a választáshoz? Olvasd el ezt a cikket, amely lépésről lépésre végigvezet a megfelelő elem kiválasztásán.

Honnan tudom, hogy lemerült-e a ceruzaelem?

Egy fiók tele ceruzaelemekkel, amelyekről azt gondoljuk, hogy használatra készek. De ha egyszer csak bedobunk közéjük egy használt elemet azzal, hogy később kidobjuk, beindul a végtelen káosz.

Többféle módon is meg lehet állapítani, hogy az elem még használható-e. Az egyik legegyszerűbb, ha áram- és feszültségmérőt használunk. Ez a készülék két vezeték segítségével megmutatja, mennyi töltés van még az elemben – ha új 1,5 V-os alkáli elemet mérsz, körülbelül 1,6 V-ot kell mutatnia.

Ha nincs kéznél voltmérő, helyezd az elemet valamilyen alacsony energiaigényű eszközbe, például órába. Ha ott sem működik, nyugodt szívvel kidobhatod. Ha igen, akkor legalább van egy működő tartalékod.

Nagyszerű segítség az elem töltöttségének ellenőrzésére a univerzális teszter. Használható különböző méretű elemek mérésére – N, AAA, AA, C, D, 9 V és gombelemekhez is.

EMOS Elemteszter

Hová tegyük a lemerült elemeket?

Kiderült, hogy a fiókodban több lemerült és használhatatlan elem van, mint működőképes? Ne habozz, és dobd ki őket.

A lemerült elemeket a zöld gyűjtőkonténerekbe dobd, amelyek kifejezetten elemek számára vannak kihelyezve. Szinte minden boltban vagy postán megtalálhatók. Másik lehetőségként kültéri konténerekbe is elhelyezhetők, amelyek kisméretű elektronikai eszközök gyűjtésére szolgálnak.

A szerzőről: Petr Brůžek – „Rajongok a technológia, tudomány, technika, környezetvédelem és mechanika iránt. Az Emosnál a marketingért felelek, szabadidőmben pedig legszívesebben a műhelyemben vagyok.”

Írunk, tanácsot adunk, inspirálunk és tesztelünk