Iratkozzon fel hírlevelünkre és 1500 Ft kedvezményt kap az első vásárlásból
Ingyenes szállítás mindenre
Tisztelt Vásárlónk! Ügyfélszolgálatunk december 10-én, kedden csak 14:00-ig üzemel. Szíves türelmüket és megértésüket ezúton is köszönjük! EMOS HU Csapata
Főoldal Blog Tippek és útmutatók Gyakorlati tanácsok az antenna TV-jelének javításához
Gyakorlati tanácsok az antenna TV-jelének javításához

Gyakorlati tanácsok az antenna TV-jelének javításához

Tippek és útmutatók

Gondot okoz Önnek a „kockásodás” a televíziós képen vagy annak időnkénti lefagyása, esetleg rövid távú hangkimaradás vagy torzítás? Van néhány tippünk a probléma megoldásához.

Gyakran találkozunk ügyfeleinkkel, akik kérdéseket tesznek fel arról, hogy mit tegyenek, ha a kép és a hang elválik, hogyan kezeljék a gyenge jelet és annak zavarását, illetve mit tegyenek, ha nem működnek bizonyos programok. Összeállítottunk egy gyakorlati útmutatót ezekre az esetekre, amely segít egyszerűen kizárni a gyenge televíziós jel leggyakoribb okait.

Az antenna helyes elhelyezése

Az első dolog, amit meg kell próbálni, az antenna átmozgatása, irányának vagy szögének megváltoztatása. Néhány irányelvet érdemes követni. Ha környezetében sűrű beépítettség van, vagy nagy terepviszonyok vannak, helyezze a antennatartót a lehető legmagasabb pontra az otthonában. Általában a kültéri vagy univerzális antennának házon kívül kell lennie, például az ablakpárkányon, ha nem lehet közvetlenül a tetőn. A gyakorlatból tudjuk, hogy akár a tetőtérben is probléma lehet, mert például az aszfaltburkolat jelcsillapítást okoz. A beltéri antennáknál az ablakhoz közelebb, az adó irányába való elhelyezést javasoljuk. A modern ablakok fémezett üvegei (pl. különleges hőszigetelő fóliával) jelentős jelcsillapítást okozhatnak a beltéri antennánál.

További probléma adódhat az irányított antennával, amely általában szűk vételi szögű, és ha nem megfelelően van beállítva a legközelebbi adó felé, akkor valószínűleg gyenge lesz a jel. Az adóállomások térképéből a lakóhelye alapján lehet irányt becsülni, illetve meg lehet nézni, hogy a szomszédos házak milyen irányba állítják az antennáikat. Ha nem kíván szakembert hívni, aki beméri az antenna legjobb irányát a beérkező jel alapján, próbáljon meg használni egy körsugárzó antennát vagy szélesebb szögű antennát.

Az antenna helyes elhelyezése

A jel erősítése

Ha úgy gondolja, hogy a jel gyenge, gyakran olvashatja, hogy külső erősítőt kell hozzáadni az antennához. Azonban ezt csak passzív antennához lehet hozzáadni (pl. egy szélessávú erősítő, J0400). Soha ne adjon további erősítőt aktív antennához, vagyis olyanhoz, amelyben már integrált erősítő van. Higgyék el, hogy ezzel nem javítják a jelet, sőt, ha olyan jelet erősítenek, amelyet nem szükséges erősíteni, inkább rontják azt. Az aktív antennák általában beltéri antennák, de egyes külső és univerzális antennák is lehetnek. Az antenna típusát a kézikönyvben vagy a gyártó weboldalán található meg.

Ha az antennához már van erősítő, ellenőrizni kell, hogy működik-e. Az erősítők néha LED-ekkel jelzik a működésüket. Ez jó jelzés lehet a működésre. Ellenőrizze azt is, hogy az erősítő táplálása rendben van-e. A gyakorlatban bevált módszer a túl erős erősítő (30 dB feletti) ellenőrzése, hogy nincs-e túlerősítve a jel. Egyesek jó szándékkal a lehető legerősebb külső erősítőt vásárolják meg, de ez ellenkező hatást vált ki. Ha az erősítőn állítható a jelerősítés, próbálja csökkenteni a jelerősítést problémás televíziós jel esetén, mivel ez csökkentheti a túlerősítés problémáját. Egyes antennáknál az erősítőn van kapcsoló három állással: Kikapcsolva, Bekapcsolva, Növelt erősítés.

A jel erősítése

Mi zavarhatja a TV jelet

A televíziós jel nem kívánt mobilinternet-sávok általi zavarása egy másik gyakori oka a nem megfelelő jelminőségnek, legyen szó akár LTE, akár 4G/5G hálózatról. Ha fennáll a gyanú erre a problémára, külső 4G/5G jelzáró szűrőt lehet hozzáadni bármely passzív antennához, típusa szerint akár IEC csatlakozós szűrőt, vagy F csatlakozós szűrőt. Alternatívaként rendelhet olyan antennát is, amely már beépített 5G szűrővel rendelkezik (például J0690 antenna). Ha külső szűrőt választ, mindig az erősítő elé kell bekötni, és a lehető legközelebb kell elhelyezni az antennához (csatlakoztathatja közvetlenül az antenna kimenetére). Beltéri (vagyis aktív) antennákhoz nem adható hozzá, mivel ezek már integrált szűrővel rendelkeznek.

Mi zavarhatja a TV jelet

Milyen kábelt használjunk az antennához

Feltételezzük, hogy az antenna és a televízió vagy set-top box közötti vezetékhossz nem haladja meg a szokásos családi házakban megszokott hosszúságot, tehát 30 métert. Természetesen minél hosszabb a távolság, annál jobb minőségű koaxiális kábelre van szükség. Általánosságban javasolható egy jó minőségű árnyékolt antennás koaxiális kábel, például S31500. Ha úgy gondolja, hogy a gyenge TV jel miatt cserélni kell a meglévő kábelt, fontolja meg a cserét vastagabb, nagyobb átmérőjű koaxiális CB130 kábelre, amely alacsonyabb csillapítással rendelkezik. A legfontosabb azonban annak ellenőrzése, hogy a koaxiális kábel nem sérült-e, például az ablak közelében, ahol gyakran becsukják, vagy éles szögben meghajlítva a televízió mögött.

Hogyan csatlakoztassuk a TV-t az antennához

Először is megemlítjük az ismert tényt, hogy az antennát a televízióhoz belső tunerrel DVB-T2 + HEVC támogatással vagy ennek támogatásával ellátott set-top boxhoz kell csatlakoztatni. Az átállás a második digitális földi televíziós szabványra már néhány éve megtörtént, mégis érdemes megismételni, hogy a TV jel vételéhez szükséges készülékeknek kompatibilisnek kell lenniük ezzel a szabvánnyal.

Az is lehet a probléma oka, hogy valamilyen apróság, mint például egy kihullott vagy hibás csatlakozó. Győződjön meg arról, hogy minden csatlakozó az antenna és a televízió között szilárdan csatlakoztatott és sértetlen. A koaxiális kábel csatlakoztatásához a TV-be/set-top boxba F csatlakozót használunk, az antennához pedig F vagy IEC csatlakozót, az antenna típusától függően lehetőség van új koaxiális kábel vásárlására, megfelelő véggel. Rossz csatlakozás és az antennák közösítővel való több antenna rendszerű kapcsolási sémái is okozhatják, hogy nem lehet beállítani a csatornákat. Például találkoztunk már olyan esetekkel, amikor az ügyfelek megpróbálták a jelet két aktív antenna egyesítésével erősíteni. Ez nem fog működni, mert a fáziseltolódás miatt a végső TV jel romlik.

Hogyan csatlakoztassuk a TV-t az antennához

Az antenna beállítása

A rossz polarizáció negatívan befolyásolhatja a TV jel vételét. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy az antenna függőlegesen (vertikális polarizáció) vagy vízszintesen (horizontális polarizáció) helyezkedik el az adó által sugárzott jelhez képest, amely lehet vízszintesen vagy függőlegesen polarizált hullám. Ellenőrizze, hogy az adó, amelyről a jelet veszi, horizontális vagy vertikális polarizációval sugározza-e a multiplexeket - amilyen polarizációja van az adóantennának, olyannak kell lennie az Ön antennájának is. Lehet, hogy egyszerűen el kell forgatnia 90°-kal, tehát oldalára kell fektetnie, mivel még akkor is, ha a jel erős, a rosszul polarizált antennával is fogható, de a vételi minőség sokkal rosszabb lesz.

Miért gyenge a jel

Mint már említettük, az interneten elérhető az adók térképe. Így becsülhető, hogy milyen erős a jel az Ön környékén, a távolságtól függően, és ennek megfelelően választhatja ki az antennát. Olyan helyen, ahol erős a jel, például egy lakótelepi lakásban, 25 km-en belül az adótól, egy aktív beltéri antenna elegendő. Olyan helyen, ahol rosszabb a jel lefedettség, mondjuk egy családi házban, amely 50-80 km-re van az adótól, megoldást nyújthat egy passzív irányított antenna (például J0680), amely kívül van elhelyezve és közvetlenül az adóra irányítva, amelyhez erősítő is hozzáadható.

A cikk célja az volt, hogy segítsen megoldani a megszakított, gyenge vagy torzított televíziós jel problémáit, amelyek kockásodással vagy teljesen megszűnő programokkal jelentkezhetnek. A több éves tapasztalataink alapján segítünk az ügyfeleknek a jelminőség javításában. Sok oka lehet annak, hogy a jel ingadozik vagy zavaró hatások vannak, és nem minden fért bele ebbe a rövid útmutatóba. A megfelelő antenna, koaxiális kábel és további tartozékok kiválasztásában szívesen segítünk telefonon vagy e-mailben.

Miért gyenge a jel

A szerzőről: Petr Brůžek - „Technológiai, tudományos, műszaki, környezetvédelmi és mechanikai lelkes rajongó vagyok. Az Emosnál marketingért felelek, szabadidőmben pedig legszívesebben a műhelyben vagyok.”