Az újratölthető elemek nagyszerű módot kínálnak a pénz és a környezet védelmére. Ahhoz azonban, hogy hosszú élettartamúak és jól működők maradjanak, fontos a megfelelő karbantartásuk. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogyan csökkenthető az önkisülésük tárolás közben, valamint hogyan előzhető meg a túltöltés vagy mélykisülés, hogy a NiMH elemek mindig megbízhatóan készen álljanak a használatra. Egyszerűen megtudhatod, hogyan kell gondoskodni az akkumulátorokról, és mire figyelj a használatuk során.

Ismerje meg az újratölthető elemek gondozását. Tudja, hogyan kell megfelelően tölteni és tárolni a NiMH akkumulátorokat?
Tippek és útmutatókHogyan töltsük az újratölthető elemeket
A töltés témáját részletesen tárgyaltuk a „Hogyan válassz megfelelő akkumulátortöltőt, és hogyan töltsd az elemeket?” című külön cikkünkben. Ott például megtudhatod, hogy az olcsó, nem intelligens töltők túltöltést és túlmelegedést okozhatnak, ezáltal lerövidítve az elemek élettartamát. Itt ezért közvetlenül az egyes akkumulátortípusok sajátosságaira összpontosítunk.
A töltési módszert az elemek kémiai összetétele alapján érdemes megválasztani. Másképp kell bánni a NiMH elemekkel (nikkel-metál-hidrid), NiCd (nikkel-kadmium) elemekkel, valamint más típusokkal, például a Li-ion (lítium-ion) és Li-Pol (lítium-polimer) akkumulátorokkal. A NiMH elemeket ne hagyd teljesen lemerülni – ellentétben a NiCd elemekkel, ezeknél nincs memóriaeffektus, így nem szükséges teljesen lemeríteni őket. Ha azonban nem GP Recyko márkájú alacsony önkisülésű változatot használsz, akkor néhány havonta töltsd fel őket, hogy elkerüld a mélykisülést. A NiCd elemek esetében azonban más a helyzet: ha nem meríted le őket teljesen töltés előtt, akkor „elfelejthetik” teljes kapacitásukat. Ezért a NiCd elemeket mindig teljesen merítsd le, majd utána töltsd fel.
Az is tény, hogy minden egyes töltési ciklussal az elemek anyaga fokozatosan degradálódik. Egyszerűen nem lehet őket végtelen ideig tölteni. A NiCd akkumulátorok körülbelül 500 ciklust bírnak, a Li-ion akkumulátorok 300–500 ciklust, míg a szokványos NiMH akkumulátorok körülbelül 500–800 töltési ciklust élnek meg. És itt vannak még a GP ReCyko Pro Professional NiMH elemek, amelyek több mint 1500 töltési ciklust is kibírnak! Megfelelő gondozás mellett ezek az akkumulátorok több évig is megbízhatóan működhetnek, mielőtt jelentős kapacitáscsökkenés tapasztalható. Az alábbi táblázat összefoglalja a szokásos töltési ciklusszámokat.
Az elem kémiai összetétele | Átlagos töltési ciklusszám |
---|---|
Li-ion | 300–500 |
NiCd | 500 |
NiMH | 500–800 |
NiMH GP ReCyko Pro Professional sorozat | 1500 |
Hogyan használjuk az újratölthető elemeket
Bár a modern töltők delta V érzékelésének köszönhetően a túltöltés problémáját sikerült kiküszöbölni, a mélykisülést azonban semmilyen töltő nem tudja megakadályozni. Ez azt jelenti, hogy az akkumulátor feszültsége a biztonságos szint alá csökkenhet, ami az akkumulátor celláinak maradandó károsodásához vezethet. Ez a probléma különösen a lítium akkumulátorokat (Li-ion, Li-Pol) érinti, de akár a NiMH és NiCd akkumulátorokat is, ha teljesen lemerülnek és hosszabb ideig ebben az állapotban maradnak. Ez például egy zseblámpa vagy más eszköz használata során fordulhat elő, amely az akkumulátor feszültségének csökkenése ellenére tovább működik, és így teljesen lemeríti azt.
Fontos megemlíteni, hogy a NiMH és NiCd újratölthető elemek névleges feszültsége 1,2 V, kémiai összetételük miatt. Bár ez kevesebb, mint az egyszer használatos alkáli elemek 1,5 V feszültsége, a legtöbb eszköz ezt figyelembe veszi, és probléma nélkül működik velük. Ráadásul a teljesen feltöltött NiMH elemek feszültsége valójában körülbelül 1,35 V, ami elegendő a legtöbb elektronikai eszközhöz. Ennek ellenére néhány készülék, például egy digitális ébresztőóra, akár már 1 V alatti feszültségnél is leállhat, így az újratölthető elemek rövidebb ideig működhetnek benne, mint az egyszer használatos elemek.
Ha mégis előfordulna, hogy egy készülék teljesen lemeríti az akkumulátort, az intelligens töltőkben található helyreállító programok és újraélesztő módok segíthetnek az ilyen mélyen lemerült elemek felélesztésében. Azonban jobb ezt a helyzetet megelőzni. A mélykisülés kémiai változásokat idéz elő az akkumulátorban, így az már soha nem lesz képes teljes kapacitással működni, és további problémák is jelentkezhetnek, például gyorsabb önkisülés még használaton kívül is.
Hogyan tároljuk helyesen az újratölthető elemeket
Az általános szabály szerint az elemeket hűvös és száraz helyen, körülbelül félig feltöltött állapotban kell tárolni. Az első rész érthető: nedves környezetben az akkumulátor burkolata korrodálhat, ami elektrolitszivárgáshoz és esetleges sérülésekhez vezethet, akár a készülékben, akár kézzel érintkezve. Ezért soha ne távolítsd el az akkumulátorok külső borítását. Bár az újratölthető elemek képesek elviselni a működési hőmérsékletek széles skáláját, nem szabad őket 50 °C feletti hőmérsékletnek kitenni.
Vitásabb kérdés a félig feltöltött állapotban való tárolás. Fél töltöttség ugyanis azt is jelenti, hogy vészhelyzetben csak a teljes kapacitás felét tudják biztosítani. Igaz, hogy hosszú távon a teljesen feltöltött állapotban tárolt elemek gyorsabban veszítenek élettartamukból, és a töltési ciklusok száma is csökkenhet. Ráadásul minden akkumulátor folyamatosan kis mértékben lemerül használaton kívül is – ezt az ún. önkisülési folyamat okozza, amely az akkumulátorban zajló természetes elektrokémiai reakciók eredménye.

Mit lehet tehát tenni? Ha ritkán használod az akkumulátorokat, akkor talán érdemesebb az egyszer használatos elemeket választani. Például az alkáli elemek akár 7 évig is tárolhatók. De van egy jobb ötlet: egyszerűen válassz GP márkájú ReCyko akkumulátorokat. Ezek több mint 1000 töltési ciklust bírnak ki, és az önkisülési hatásuk jelentősen csökkentett. A GP ReCyko elemekkel nem kell aggódnod a tárolási szabályok miatt – még 1 év elteltével is képesek megőrizni a teljes kapacitás 80%-át.
Az újratölthető elemek környezetbarát és gazdaságos alternatívát jelentenek az egyszer használatos elemekkel szemben, a GP ReCyko sorozat pedig hosszú élettartamot és megbízható teljesítményt kínál. Ebben a cikkben igyekeztünk összefoglalni a helyes töltési, tárolási és használati szabályokat, amelyek segítenek elkerülni az olyan problémákat, mint a mélykisülés vagy a kapacitáscsökkenés. Ha megfelelően gondoskodsz az újratölthető elemekről, sok éven át számíthatsz rájuk. Ha tanácsra van szükséged a választáshoz, szívesen segítünk – vedd fel velünk a kapcsolatot ügyfélszolgálatunkon!
A szerzőről: Petr Brůžek – "A technológia, tudomány, környezetvédelem és mechanika lelkes rajongója vagyok. Az Emosnál marketinggel foglalkozom, szabadidőmben pedig legszívesebben a műhelyben tevékenykedem."
Írunk, tanácsot adunk, inspirálunk és tesztelünk
-
Melyik fejlámpát válasszuk horgászathoz, vadászathoz, kültéri vagy munkahelyi használatra?
Továbbra is arra törekszünk, hogy egyszerű útmutatót kínáljunk ügyfeleinknek a fényszóró kiválasztásához egy adott alkalmazáshoz. Az első cikkben megmutattuk, hogy az EMOS és a GP márkák szilárd fejlámpák választékát kínálják fitneszfutáshoz, sífutáshoz vagy kerékpározáshoz. Azoknak is, akik kempingezéshez és sátras kempingezéshez keresnek fejlámpát. Itt szeretnénk segíteni az egyéb sportokhoz, például horgászathoz vagy vadászathoz, valamint a munkához szükséges fejlámpák kiválasztásában. Minden egyes fejlámpa használatához, legyen az vadász, horgász vagy hegymászó, azonnal adunk egy tippet is a megfelelő EMOS vagy GP fejlámpához.
-
Hogyan válasszuk ki a megfelelő akkumulátortöltőt és hogyan töltsük fel az akkumulátorokat?
Az EMOS és a GP márkák gyártóiként és kiskereskedőiként nagyon jól tudjuk, hogy a háztartási kisgépek nagy része akkumulátorral működik. Legyen szó távirányítókról, digitális mérlegekről, időjárás-állomásokról és digitális ébresztőórákról, éjszakai lámpákról és LED-es lámpákról, például kempinglámpákról és fejlámpákról, vagy dekorációs világításról, például nano láncokról vagy LED-es lámpákról és gyertyákról. Sok vásárló ezért az eldobható alkáli elemek helyett az újratölthető elemeket részesíti előnyben.
-
Elem típusok technológia szerint - eldobható elemek
A mindennapi életben az elemeket két alapvető technológiai kategóriába soroljuk. Újratölthető elemek (akkumulátorok) és eldobható elemek. A gyakorlati felhasználás leginkább az áramfelvételtől függ, ami befolyásolja, hogy az akkumulátor milyen gyorsan merül le. Ebben a cikkben az eldobható akkumulátorokra és azok technológiai jellegére fogok összpontosítani. Ebben a cikkben olvashat a többi akkumulátor osztályozásról is.