Iratkozzon fel hírlevelünkre és 1500 Ft kedvezményt kap az első vásárlásból
Főoldal Blog Inspiráció Melyik mozgásérzékelős lámpát válasszuk, és hogyan működnek a mozgásérzékelők?
Melyik mozgásérzékelős lámpát válasszuk, és hogyan működnek a mozgásérzékelők?

Melyik mozgásérzékelős lámpát válasszuk, és hogyan működnek a mozgásérzékelők?

Inspiráció
Közzétéve 2025. febr. 27.

Mindenki, aki sötétben a bejárati ajtó előtt próbált kulcsot keresni, vagy a garázsban hiába tapogatózott a kapcsoló után, biztosan szeretett volna otthon mozgásérzékelős világítást. Nem utolsósorban a hagyományos kapcsoló magassága is problémát jelenthet, amelyet a kisgyermekek sajnos nem érnek el, de ezek a lámpák maguktól felkapcsolnak. A mozgásérzékelős világítások hasznos felhasználási lehetőségei közül több tucatot felsorolhatnánk. De hogyan is működnek valójában, melyiket érdemes választani, és mire kell figyelni a telepítés során? Összeállítottunk egy praktikus cikket, amely elmagyarázza a mozgásérzékelős lámpák alapfogalmait és paramétereit.

Hogyan működnek a mozgásérzékelők

A világítótestek, mint például a mennyezeti lámpák, reflektorok vagy akár éjszakai lámpák, amelyek érzékeny mozgásérzékelőt tartalmaznak, általában 5-10 méteres hatótávolságban képesek észlelni a mozgást, és automatikusan bekapcsolják a fényt. A falra és mennyezetre szerelt világítótesteknél az érzékelő rendszerint egy nagyobb diffúzor mögé van rejtve, így nem látható, míg reflektoroknál vagy éjszakai lámpáknál gyakran a diffúzoron kívül vagy a fő lámpatesttől külön helyezkedik el. Az érzékelő egyszerűen bekapcsolja a lámpát, ha mozgást érzékel a hatótávolságán belül. Maga az érzékelő többféle lehet, de leggyakrabban PIR-érzékelővel vagy MW-érzékelővel találkozunk.

Infravörös mozgásérzékelő

A PIR az angol "passive infrared", azaz passzív infravörös rövidítése, ami azt jelenti, hogy az érzékeléshez infravörös sugárzást használ. Ezek az érzékelők a megfigyelt területen lévő hőmérséklet-változásokat elemzik, amelyeket emberek és állatok bocsátanak ki. A PIR mozgásérzékelővel ellátott lámpák a mozgásérzékelés leggyakoribb formáját jelentik.

Mikrohullámú mozgásérzékelő

Az MW érzékelő mikrohullámokat használ. Ez a típus más elven működik, mint a PIR érzékelők. Az érzékelő nagyfrekvenciás rádióhullámokat bocsát ki. Ha a mikrohullámú érzékelővel ellátott lámpák által lefedett területet mozgás megzavarja, az érzékelő aktiválja a világítást. Nem szükséges hőérzékelés, így megbízhatóan működik ajtókon, ablakokon és vékony falakon keresztül is.

Milyen mozgásérzékelős világítást válasszunk?

Az integrált érzékelővel ellátott lámpák a legegyszerűbb és legkényelmesebb módjai annak, hogy mozgásvezérelt világítást kapjunk. Az EMOS mozgásérzékelős lámpákat egyaránt gyártunk beltéri és kültéri használatra. A kültéri lámpáknak és reflektoroknak magasabb védettséggel kell rendelkezniük, azaz ellenállóbbaknak kell lenniük a vízzel és a porral szemben. Ilyen esetekben érdemes az IP44-es vagy még jobb, IP54-es és magasabb védettségű modelleket keresni. A beltéri lámpák ezzel szemben általában IP20-as védettségűek.

A népszerű felületre szerelhető mennyezeti és fali modellek acéllemez házzal rendelkeznek, mint például a Cori mozgásérzékelős lámpák, amelyek 6 méteres hatótávolsággal rendelkeznek. Ezek a modellek domború diffúzoros kialakításukkal ismerhetők fel. Az EMOS egyes Tori mozgásérzékelős lámpái emellett lehetővé teszik a szürkületérzékelő, a bekapcsolási idő és a utánvilágítási funkció beállítását. Ez azt jelenti, hogy a világítás az előre beállított idő után nem azonnal kapcsol ki, hanem előbb negyed teljesítményre csökken, majd teljesen elalszik. A Cori modellektől eltérően a Tori lámpák műanyag házzal, elegáns lapos kialakítással és 10 méteres érzékelési tartománnyal rendelkeznek.

Milyen mozgásérzékelős világítást válasszunk Cori

Kínálatunkban számos modellt talál Zuri PIR érzékelős lámpák közül, amelyek lehetőséget biztosítanak a környezeti fényerősség beállítására bekapcsolás után. Ezek a modellek 10 méteres hatótávolsággal rendelkeznek, és magas védettségük révén teraszra vagy magas páratartalmú helyiségekbe is felszerelhetők. A mennyezetre szerelhető lámpák csomagolása cserélhető fekete és fehér burkolatot tartalmaz, hogy minden belső térhez illeszkedjenek.

Milyen mozgásérzékelős világítást válasszunk Zuri

Mozgásérzékelős éjszakai fények általában kis méretű lámpák, széles érzékelési szöggel és rövid hatótávolsággal, amelyeket közvetlenül konnektorba lehet csatlakoztatni. Ezek fő célja, hogy enyhe irányfényként szolgáljanak, ezért alacsony, 15-90 lm fényárammal rendelkeznek. A hosszabb hatótávolságú és extra funkciókat, például színválasztást vagy világítási időtartamot kínáló modellek közé tartozik a GoSmart PIR szenzoros éjszakai fény. Ahogyan a GoSmart sorozattól megszokhatták, ez a modell is mobilalkalmazáson keresztül vezérelhető.

Ezzel szemben a PIR érzékelős reflektorok általában jelentős fényárammal rendelkeznek (akár 5 500 lm), de mivel csak szükség esetén kapcsolnak be, jelentős energiamegtakarítást tesznek lehetővé. Kínálatunkban találhatók napenergiával működő PIR érzékelős reflektorok is. Ezek a reflektorok főként kültéri használatra készültek, például udvarok, bejárati utak, parkolók vagy kertek megvilágítására. Kiemelkednek víz- és hóállóságukkal, különösen a PROFI sorozat INOVO PIR érzékelős reflektorai, amelyek IP65 védettséggel rendelkeznek.

Milyen mozgásérzékelős világítást válasszunk éjszakai fény

GoSmart és más külső mozgásérzékelők

Világítótesteihez és egyéb eszközeihez külön is megvásárolhatók mozgásérzékelők. Ezeket megfelelő szakértelemmel rendelkező személynek kell csatlakoztatnia a lámpákhoz. Kínálatunkban találhatók különálló PIR érzékelők és külső mikrohullámú érzékelők is.

A hagyományos különálló érzékelők mellett a GoSmart sorozatunkban is található egy intelligens modell. A GoSmart PIR mozgásérzékelő Zigbee érzékeli a mozgást és értesítést küld a mobilkészülékre az alkalmazás segítségével, amely elérhető Android és iOS rendszerekre egyaránt. Ez az érzékelő képes mérni a mozgás észlelésének időtartamát is. Egyszerűen párosítható a ZigBee átjáróval, és integrálható az EMOS GoSmart alkalmazásba.

Ez az eszköz nemcsak a mozgást érzékeli, hanem lehetőséget ad arra, hogy automatizált műveleteket hajtson végre a Zigbee hálózatba csatlakoztatott eszközökkel. Például a Zigbee okoskonnektor segítségével bármilyen elektromos készülék automatikusan ki- és bekapcsolható. Ha a mozgásérzékelő adott ideig aktivitást érzékel, nemcsak a Zigbee izzók fognak bekapcsolni, hanem akár egy okoskonnektorba csatlakoztatott riasztó is aktiválható. Az automatizáció az egyik legnagyobb előnye ennek az intelligens érzékelőnek a hagyományos PIR szenzorokkal szemben. Az EMOS GoSmart alkalmazásban az alábbi beállítások érhetők el: Mozgás érzékelve, Mozgás nem érzékelve, Mozgás bizonyos ideig érzékelve, Mozgás bizonyos ideig nem érzékelve.

GoSmart és más külső mozgásérzékelők

Hová helyezzük és hogyan állítsuk be a mozgásérzékelős világítást?

A mozgásérzékelő elhelyezése és beállítása szempontjából fontos paraméterek a érzékelési távolság és a érzékelési szög. A fent említett Cori, Tori és Zuri lámpáink 120°-os szögben érzékelik a mozgást, míg például a GoSmart érzékelő 90°-os szögben működik. Az érzékelési szöget a szerelés során figyelembe kell venni, ugyanúgy, mint az érzékelő hatótávolságát, amely általában 5 és 10 méter között van. A detekciós tartomány kifejezés az érzékelő által lefedett körkörös zóna méretét jelöli a padlón. Fontos tudni, hogy az érzékelők általában kúpos formában érzékelik a teret: minél közelebb van az érzékelőhöz, annál kisebb a lefedett terület.

A szerelés során falra történő rögzítés esetén az ajánlott magasság 1–1,8 méter, míg mennyezeti szerelésnél a magasság 2,2 métertől a lámpa érzékelési távolságának maximumáig terjedhet, például 6 méterig. Lakóterekben általában 2,5 méteres mennyezeti magassággal számolhatunk. Ha nem szeretné vagy nem tudja csavarokkal rögzíteni a lámpát, ajánljuk akril ragasztószalagunkat. Ez az erős, akrilátalapú ragasztóval ellátott szalag lehetővé teszi a tárgyak falra rögzítését fúrás nélkül, ahogyan azt már említettük a Soha többé ne fúrjon a fürdőszobában című cikkünkben.

Bekapcsolási idő alatt azt az intervallumot értjük, amely alatt a fény világít a legutóbbi mozgásérzékelés után. Ez általában 10 másodperctől 5 percig állítható, de minden lámpa esetében eltérő lehet. Bármilyen észlelt mozgás újraindítja az időzítőt, és az idő újra kezdődik. A fény automatikusan kikapcsol, ha nincs további mozgás, így nem fordulhat elő, hogy a pincevilágítás feleslegesen bekapcsolva marad. A kikapcsolás után körülbelül egy másodperc szükséges ahhoz, hogy az érzékelő ismét mozgást érzékeljen. A fény nem kapcsol be ennél a késleltetésnél korábban. Minden lámpa használati útmutatója tartalmazza az időzítés beállításának módját.

Hová helyezzük és hogyan állítsuk be a mozgásérzékelős világítást

Az érzékelők zavarása nem kívánt riasztásokat vagy a tényleges mozgás érzékelésének elmulasztását okozhatja. Az infravörös és mikrohullámú érzékelők még rossz fényviszonyok között is megbízhatóan működnek. A PIR szenzor optimális működése érdekében azonban ajánlott hőtől távoli helyre telepíteni (pl. radiátorok, kandallók, tűzhelyek), valamint hűtőberendezések (pl. hűtőszekrények, klímák) és közvetlen napsugárzás közeléből kerülni. Ezek a hő- és hidegforrások befolyásolhatják az érzékenységet és téves mozgásérzékelést eredményezhetnek. A PIR érzékelő az infravörös sugárzás változását észleli, amelyet a környezetében lévő testek bocsátanak ki, így annak megzavarása csökkentheti a hatékonyságát. Ezzel szemben a PIR érzékelő látószöge műanyag árnyékolókkal módosítható, ami különösen hasznos lehet, ha el szeretné kerülni, hogy a szomszéd mozgása bekapcsolja a lámpát. A mikrohullámú érzékelőknek is vannak korlátai: bár a jelek bizonyos vastagságú akadályokon áthatolnak, egyes anyagok, például a fém teljesen leárnyékolja a mikrohullámokat.

infravörös sugárzás mozgásérzékelőknél

A mozgásérzékelős világítás számos helyzetben hasznos. Amikor tele van a keze, az automatikus világítás különösen előnyös, és hányszor fordult már elő, hogy a gyerekek elfelejtették lekapcsolni a folyosón a lámpát? Nem is beszélve arról, hogy az érzékelős világítás elrettentő hatással lehet a hívatlan éjszakai látogatókra, amikor a terasz fénye automatikusan felkapcsol. Ebben a cikkben bemutattuk az EMOS PIR és mikrohullámú érzékelős lámpákat. Nemrégiben írtunk egy cikket arról is, hogy hogyan válasszuk ki a megfelelő világítást minden helyiségbe. Ha továbbra is bizonytalan a választás vagy a szerelés kapcsán, forduljon hozzánk bizalommal, szívesen segítünk.

A szerzőről: Petr Brůžek - "Rajongok a technológiákért, a tudományért, a műszaki megoldásokért, a környezetvédelemért és a mechanikáért. Az EMOS-nál a marketingért felelek, szabadidőmben pedig legszívesebben a műhelyemben vagyok."

4x
EMOS Cori mennyezeti lámpa mozgásérzékelővel 18W 1530lm IP44 term. fehér
16 821 Ft a kóddal: GARAZS15
19 790 Ft
Raktáron
Cikkszám: ZM3412
9x
EMOS LED mennyezeti lámpa ZURI 14W 1000lm PIR érzékelővel IP54 meleg fehér
11 721 Ft a kóddal: GARAZS15
13 790 Ft
Raktáron
Cikkszám: ZM3131
GoSmart PIR érzékelő (mozgásérzékelő) IP20, ZigBee
13 990 Ft
Raktáron
Cikkszám: H5020
GoSmart PIR érzékelő (mozgásérzékelő) éjjeli fénnyel, WiFi
8 490 Ft
Raktáron
Cikkszám: P3322

Írunk, tanácsot adunk, inspirálunk és tesztelünk