Iratkozzon fel hírlevelünkre és 1500 Ft kedvezményt kap az első vásárlásból
Főoldal Blog Inspiráció Hogyan ismerjük fel a szén-monoxid-szivárgást és mit tegyünk?
Hogyan ismerjük fel a szén-monoxid-szivárgást és mit tegyünk?

Hogyan ismerjük fel a szén-monoxid-szivárgást és mit tegyünk?

Inspiráció

Amikor a fűtési szezon közeledik, az ügyfelek gyakran kérdeznek minket a szén-monoxid érzékelőkről. Hogyan működnek, hová kell helyezni őket, milyen fűtési rendszerekhez alkalmasak stb. Örömmel látjuk, hogy az emberek az utóbbi években egyre jobban érdeklődnek a téma iránt, mert ezt a mérgező gázt nem szabad félvállról venni. Ezért összegyűjtöttük a szén-monoxid szivárgással kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre adott válaszokat és tanácsokat, hogyan lehet felismerni, és mit kell tenni, ha szivárgást tapasztal otthonában.

Miért mérgező a szén-monoxid

Kezdjük azzal, hogy a szén-monoxid, vegyjele CO, láthatatlan, szagtalan gáz, amely rendkívül mérgező. Sajnos ezek a tulajdonságok azt jelentik, hogy önmagában nehezen észlelhető. A szén-monoxid tökéletlen égés során keletkezik, például fa, faszén, szén, fűtőolaj, paraffin vagy földgáz, propán és bután elégetésekor. A CO veszélyes koncentrációja akkor alakulhat ki a helyiségben, ha az égési berendezés hibás vagy rosszul karbantartott, illetve nem megfelelő szellőzés miatt a szén-monoxid felhalmozódik. Ha otthonában gázkazánt, kályhát, gázüzemű átfolyós vízmelegítőt (bojler) használ, vagy gáztűzhelyen főz, fontos időben felismerni a CO szivárgását.

Miért mérgező a szén-monoxid

A belélegzés során fellépő mérgezés súlyossága a koncentrációtól és a kitettség időtartamától függ. Ez egyszerűen azt jelenti, hogy a szén-monoxid szivárgás veszélyessége és következményei annál súlyosabbak, minél hosszabb ideig lélegez be a gázt és minél nagyobb a koncentráció. Az Egészségügyi Minisztérium alá tartozó Nemzeti Egészségügyi Intézet szerint a CO toxicitása abban rejlik, hogy korlátozza vagy megakadályozza az oxigén tüdőből a szövetekbe való szállítását. A szén-monoxid csökkenti a vér oxigénszállító kapacitását, és akadályozza az oxigén felszabadulását a szövetekben, amelyek így oxigénhiányban, ún. hipoxiában szenvednek. Az oxigénellátás hiánya a létfontosságú szervekben végzetes lehet.

Miért mérgező a szén-monoxid

Mi a különbség a CO és a CO2 között?

Ügyfeleinkkel folytatott beszélgetések során kiderült, hogy néha összekeverik a szén-monoxidot és a szén-dioxidot. Fontos különbséget tenni a CO és a CO2 között. A szén-dioxid nehezebb a levegőnél, általában a talaj közelében marad, és a füstgázok része. Az otthonokban a koncentrációja akkor nő meg, ha nem szellőztetnek megfelelően, különösen, ha sok ember tartózkodik a helyiségben, akik kilélegzik. Ha egy helyiség levegője elfogy, az fejfájást, sőt magas koncentráció esetén hányingert vagy görcsöket okozhat. Ebben a cikkben azonban a szén-monoxiddal foglalkozunk, amelyet idősebb generációk ismerhetnek a tankönyvekből, mint szén-oxid.

Mi a különbség a CO és a CO<sub>2</sub> között?

Hogyan ismerjük fel biztonságosan a szén-monoxid szivárgást otthon?

Még a tűzoltók is minden évben figyelmeztetnek, hogy az épületek hőveszteségének minimalizálására tett erőfeszítések gyakran azt eredményezik, hogy az emberek annyira lezárják az ablakokat és ajtókat, hogy nem jut elegendő levegő az égéshez a berendezésekben. A szén-monoxid mérgezés kockázata mindig a fűtési szezonban nő. A leggyakoribb okok a hibás gázmelegítők és kazánok

Ne felejtsen el rendszeresen karbantartani és ellenőrizni a berendezéseket és az égéstermék-elvezető rendszereket még a szezon előtt, különösen, ha ezt előírja az égéstermék-elvezetés tisztításáról, ellenőrzéséről és felülvizsgálatáról szóló rendelet. A Tűzoltóság szintén emlékeztet arra, hogy a téli időjárás tovább növeli a kockázatot, mert a nem megfelelően működő kéményekből a füstgázok részben visszafordulhatnak a helyiségbe az inverzió miatt.

Hogyan ismerjük fel biztonságosan a szén-monoxid szivárgást otthon?

Milyen tünetei vannak a szén-monoxid mérgezésnek?

A mérgezés tünetei nem kellemesek. Kezdetben fejfájás jelentkezik, még viszonylag alacsony, 200 ppm (részecskék száma milliónként) koncentrációnál is. A szén-monoxid koncentrációjának növekedésével azonban rossz koordináció, tompaság, figyelemcsökkenés és kognitív képességek romlása léphet fel. Mint már említettük, a dózisnak való kitettség időtartama és a belélegzett szén-monoxid koncentrációja egyaránt fontos. Ha rosszullétet, erős fejfájást és szédülést tapasztal, azonnal cselekedjen. Hosszabb ideig tartó kitettség vagy magas dózis belélegzése ájulást, eszméletvesztést okozhat, és ha az érintett személy nem hagyja el a szén-monoxiddal telített teret, és nem kap orvosi ellátást, az akár halálhoz is vezethet.

Milyen tünetei vannak a szén-monoxid mérgezésnek?

Mi az a szén-monoxid érzékelő, és hogyan működik?

Az előző információkból már tudjuk, hogy ez a láthatatlan, szagtalan gáz mennyire veszélyes lehet. Ezért fejlesztünk az EMOS-nál szén-monoxid érzékelőket. Ezek felismerik a mérgező CO jelenlétét a levegőben, és veszélyes szint elérésekor hangos riasztással figyelmeztetnek. Az érzékelő tehát egy figyelmeztető eszköz, amely a háztartásokban és vállalatokban a mérgező szén-monoxid koncentrációját figyeli. Különösen a vállalatok használják a GoSmart TCS0101W WiFi érzékelőt. Ez ugyanis még akkor is védelmet nyújt a szén-monoxid szivárgása ellen, ha Ön nincs a helyszínen, mert riasztás esetén azonnal értesítést kap az alkalmazáson keresztül. Az épület kezelője így azonnal értesülhet a veszélyről.

Mi az a szén-monoxid érzékelő, és hogyan működik?

Érdemes megemlíteni a szén-monoxid érzékelő használatakor gyakran elkövetett hibákat, amelyek akadályozhatják a gáz megfelelő érzékelését. Az érzékelő szenzora elektrokémiai cella, így bizonyos anyagok befolyásolhatják az érzékenységét. Ezért a figyelmeztető eszközt nem szabad festeni, még akkor sem, ha a színes falon nem esztétikusnak tűnik. Ne permetezzen aeroszolos termékeket az érzékelő közelében, mint például hajlakkot, arcszeszt, parfümöt, valamint kerülendők bizonyos tisztítószerek és oldószerek. Tisztításhoz csak enyhén nedvesített kendőt használjon. Fontos megjegyezni, hogy a CO forrása lehet cigarettafüst is, ezért a dohányzás az érzékelő közelében hamis riasztást okozhat. Az érzékelő szellőzőnyílásait nem szabad eltakarni, ne fedje le dekorációkkal vagy egyéb tárgyakkal.

Az EMOS vállalat évtizedes tapasztalattal rendelkezik a CO érzékelők gyártásában és értékesítésében. Ezért határozottan kijelenthetjük, hogy a biztonságos CO érzékelő az, amely önellenőrzési funkcióval rendelkezik. Ezen nem érdemes spórolni. Az önellenőrzési funkcióval ellátott érzékelő hatalmas előnye, hogy optikai és akusztikus módon figyelmeztethet, ha alacsony akkumulátorszintet vagy más hibát észlel. Az EMOS CO érzékelői három LED-del vannak felszerelve, amelyek 30 másodpercenként jelzik, hogy az eszköz működőképes-e. Ha az érzékelő hibás állapotban van, és nem méri megbízhatóan a CO szintjét, a LED-ek sárgán villognak, és az eszköz sípolni kezd. A működőképesség bármikor ellenőrizhető a TEST gomb megnyomásával.

Fotó az EMOS tesztgombos CO érzékelőjéről

Figyelem: a riasztó alacsony akkumulátorszint esetén figyelmeztet, amikor a feszültség egy bizonyos szint alá esik. Ezért nem ajánlott újratölthető elemeket használni, mivel ezek feszültsége az alkáli elemeknél alacsonyabb (pl. 1,2 V 1,5 V helyett). Fontos tudni, hogy az érzékelő élettartama hivatalosan a gyártási dátumtól kezdődik, amely a terméken található, de gyakorlatilag az első elem behelyezésétől számítandó. Az érzékelő elemei akár 10 évig is bírják, de ha az érzékelő nem rendelkezik alacsony akkumulátorszint ellenőrző funkcióval, akkor az elemeket rendszeresen cserélni kell.

Hol helyezzük el a CO érzékelőt, és milyen gyakori hibákat követhetünk el a telepítés során?

CO érzékelő, például a GS827, természetesen minden olyan helyiségben legyen jelen, ahol éghető anyagot égető berendezés található. Ajánlott olyan helyiségekbe is telepíteni, ahol sok időt tölt, például a hálószobába. Ha nem szeretne több érzékelőt otthonában, legalább győződjön meg arról, hogy hallja a más helyiségekben elhelyezett riasztó hangját a hálószobából vagy más szobákból. Az EMOS riasztók hangereje 85 dB, amelyet 3 méteres távolságban mértek.

Hol helyezzük el a CO érzékelőt, és milyen gyakori hibákat követhetünk el a telepítés során?

A megfelelő elhelyezés szempontjából fontos megérteni, hogy a CO szivárgás gyakran a hőforrás közelében keletkezik, és mivel a gáz valamivel könnyebb, mint a levegő, a meleg levegő felfelé nyomja. Ebből következik, hogy koncentrációja általában a mennyezet alatt magasabb. Ezért az érzékelőt legalább 15 cm-rel a mennyezet alá, de legalább 180 cm-re a padlótól helyezze el. Az érzékelőt az ablakok és ajtók felső széle fölé kell helyezni, de nem közvetlenül a mennyezetre. Az eszköz ne legyen teljesen a sarokban sem, tartson legalább 30 cm távolságot a falaktól. Egy másik hiba, ha az érzékelőt túl közel helyezzük a lehetséges szivárgásforráshoz, például közvetlenül a kályha mellé. Az éghető anyagot égető berendezéstől 1-3 méter távolságra helyezze az érzékelőt. Ne helyezze az érzékelőt szellőzőnyílások, boltíves mennyezetek vagy például nyeregtető alá, mert ott a magas CO koncentrációt túl későn észleli. Ügyeljen továbbá arra, hogy télen a padláson, fészerben vagy pincében túl alacsony hőmérséklet (-10 °C) fordulhat elő, ami megakadályozhatja az érzékelő megfelelő működését.

Mit tegyünk, ha szén-monoxid szivárog az otthonunkban?

A téma kezdetén el kell mondani, hogy a CO mérgezés megelőzésének két fontos tényezője van. Egyrészt a CO mérgezés tüneteivel minden személyt tájékoztatni kell, aki az épületben tartózkodik, hogy időben felismerjék az esetleges problémát. Másrészt ismerniük kell az érzékelő jeleit, hogy azonnal reagálni tudjanak rá.

Ha CO jelenlétét jelzi az érzékelő, őrizze meg a nyugalmát, és ha lehetséges, azonnal kapcsolja ki az összes éghető anyagot használó berendezést. Azonnal tájékoztassa az épületben tartózkodó személyeket a kialakult helyzetről (ha a sípolás miatt nem hallják egymást, ideiglenesen némítsa el a riasztót a TEST/RESET gombbal). Nyisson ki minden ablakot és ajtót, hogy a lehető legtöbb levegőt engedje be. Ha a riasztás folytatódik, hagyja el az épületet, és győződjön meg róla, hogy mások is elhagyták azt.

Ha valakinél a CO mérgezés tünetei (fejfájás, rosszullét) jelentkeznek, biztosítson számára orvosi segítséget a 112-es segélyhívó szám hívásával, ahol értesítheti a tűzoltóságot is a szivárgásról. Szükség esetén együttműködve velük vegye fel a kapcsolatot a berendezés szervizelő szervezetével, hogy segítsenek a szivárgás forrásának megtalálásában és megszüntetésében. Remélhetőleg nem szükséges emlékeztetni, hogy az akut veszély elhárítása után a tüzelőanyaggal működő berendezéseket szakembernek kell ellenőriznie.

Ebben a gyakorlati cikkben részletesen megvizsgáltuk a szén-monoxid szivárgás kockázatait, tanácsokat adtunk a megfelelő riasztó kiválasztásához a mérgezés megelőzése érdekében, és felhívtuk a figyelmet a gyakori hibákra, amelyeket az érzékelők elhelyezésekor követhetünk el otthon vagy a munkahelyen. Bízunk benne, hogy ezekkel a tippekkel hatékonyan megvédheti magát a mérgező szén-monoxidtól, és riasztás esetén pontosan tudja, mit kell tennie. Végezetül engedje meg, hogy egy további ajánlást tegyünk. A legjobb védelem érdekében a CO érzékelőket érdemes egy teljes körű tűzvédelmi és egyéb védelmi rendszer részeként telepíteni, amely magában foglalja a füstérzékelőket, a THS916A tűzérzékelőt és a GS869 gázérzékelőt.

A szerzőről: Petr Brůžek - "Technológiai, tudományos, műszaki és környezetvédelmi rajongó vagyok, aki szabadidejét legszívesebben a műhelyben tölti. Az EMOS-nál a marketingért felelek."

4x
EMOS Gázérzékelő GS869
16 990 Ft
Raktáron
Cikkszám: P56450
57x
EMOS Füstérzékelö GS536-H01
2 990 Ft
Raktáron
Cikkszám: P56501
90x
EMOS Szén-monoxid érzékelő GS827
10 490 Ft
Raktáron
Cikkszám: P56402
9x
GoSmart Füstérzékelö TS380C-HW wifivel
11 490 Ft
Raktáron
Cikkszám: P56500S

Írunk, tanácsot adunk, inspirálunk és tesztelünk