A tűz korai észlelése életet és vagyont menthet meg. Ezért nem hiányozhat füstérzékelő egyetlen háztartásból, irodából vagy üzlethelyiségből sem. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan működnek ezek a készülékek, hová kell őket megfelelően elhelyezni, és konkrét modelleket is ajánlunk, amelyek megbízhatóan gondoskodnak az Ön biztonságáról.

Hol helyezzük el a füstérzékelőt és hogyan működik? Gyakorlati útmutató a tűzvédelemhez
Tippek és útmutatókHogyan működnek a füstérzékelők?
A füstérzékelők ionizációs vagy fotoelektromos technológiával működnek – az ionizációs érzékelők jobban észlelik a gyorsan terjedő tüzeket, míg a fotoelektromos érzékelők hatékonyabbak a parázsló tüzeknél. A modern füstérzékelők, amelyek úgynevezett optikai technológiát (fotoelektromos) alkalmaznak, olyan érzékelőkkel rendelkeznek, amelyekben egy kis kamrában infravörös sugár működik. Amikor a füst részecskéi bekerülnek a kamrába, megzavarják a sugarat, és az érzékelő riasztást indít. Ezek az érzékelők ideálisak például hibás elektromos vezetékekből vagy cigarettákból eredő tüzek felismerésére.
Az általunk kínált füstérzékelő modellek (pl. EMOS TSS890B-HI érzékelő, EMOS GS558, EMOS GoSmart TS380C-HW) éppen fotoelektromos elven működnek. Ha füst jut be a kamrába, a részecskék úgy szórják a fényt, hogy az közvetlenül a fotodiódára esik. Ez riasztást vált ki – a készülék hangos akusztikus figyelmeztetést ad ki, és okos modell esetén (pl. TS380C-HW) értesítést is küld a mobiltelefonra.
Az érzékelő a levegőben lévő látható füst részecskékre reagál. Nem érzékeli a gázt, a hőt vagy a lángot. Ezért érdemes kiegészíteni szén-monoxid érzékelővel, ha otthonában gáz- vagy szilárd tüzelésű készülékeket használ. Különösen jól észlelik a parázsló tüzeket, például izzó kábeleket vagy túlterhelt aljzatokat. Előnyük, hogy kevésbé hajlamosak a téves riasztásokra (pl. gőztől), ha megfelelően helyezték el őket.

Hová helyezzük el a füstérzékelőt?
A füstérzékelő megfelelő működéséhez kulcsfontosságú a megfelelő elhelyezés. Ideális helye a mennyezeten a lakótérben, például a nappaliban vagy a hálószoba közelében, hogy éjszakai tűz esetén felébressze Önt a riasztás. Általában nem javasolt a konyhába helyezni, hogy elkerülje a főzés okozta téves riasztásokat, és a garázsba sem, ahol a kipufogógázok is kiválthatják a jelzést. Ha mégis téves riasztás történne, a detektorok többsége rendelkezik HUSH gombbal, amely ideiglenesen lenémítja a riasztót.
Nagyobb családi házakban minden szintre érdemes füstérzékelőt telepíteni, beleértve a pincét és a padlásteret is. Kerülje az úgynevezett holttereket, ahová a füst csak késve jut el – ezek a gyenge légáramlású helyek. A riasztót legalább 50 cm-re helyezze el a falaktól és sarkoktól. Minden általunk kínált riasztó egyszerűen telepíthető mennyezetre vagy falra.
Irodai helyiségekben a füstérzékelőket folyosókon is telepítik. A lépcsőházakban való elhelyezés erősen ajánlott, mivel a füst a nyitott emeleteken gyorsan felfelé terjed, így időben észlelhető. Nagyobb helyiségekben vagy emeletes épületekben ajánlott több összekapcsolt érzékelő használata. Például a TSS890B-HI füstérzékelő hálózati táplálással akár 40 másik detektorral összekapcsolható a szinkronizált figyelmeztetés érdekében. Könnyen integrálható nagyobb rendszerekbe, és megbízható védelmet nyújt optikai és akusztikus riasztással. Élettartama 10 év, a végének közeledtét is jelzi, ami minimális karbantartást igényel. A 85 dB-es hangriasztás hatékonyan figyelmeztet a füst és tűz jelenlétére, ideális nagyobb irodákba és ipari területekre is.

Mire figyeljünk oda a füstérzékelő használatakor
Nem szükséges külön magyarázni, hogy a készülék szellőzőnyílásaiba semmit sem szabad behelyezni, és nem szabad letakarni az érzékelő szellőzőnyílásait. Kivételt képeznek az olyan felújítási és építési munkálatok, amelyek porral járnak. Ilyenkor a detektort le kell szerelni, hogy ne szennyeződjön. Ha ez nem lehetséges, ideiglenesen például műanyag zacskóval kell lefedni az érzékelőt. A letakart érzékelő késleltetve reagálhat, ezért a munkák után mindenképpen távolítsa el a borítást. Hasonlóan, mint a szén-monoxid érzékelőknél, ne fújjon aeroszolokat, spray-ket vagy tisztítószereket a füstérzékelő közelében sem. A füstérzékelőket nem szabad festeni – még ha jobban is illenének a mennyezethez, ez ronthatja a működésüket. Végül, de nem utolsósorban, az elemmel működő modellek esetén – legyen az 9V elem (pl. TSS910A vagy GS536-H01) vagy AA elem (pl. TS380C-HW vagy GS558) – ügyeljen az időben történő cserére. Az EMOS érzékelők alacsony fogyasztásának köszönhetően az elemek cseréje akár 10 év múlva is elegendő!
Megbízható EMOS füstérzékelő modellek
A füstérzékelők kulcsszerepet játszanak otthona védelmében, mivel már kis mennyiségű füstöt is időben érzékelnek, ezzel értékes időt biztosítanak az evakuálásra vagy a tűzoltók értesítésére. Első védelmi vonalként működnek a tűz korai felismerésének köszönhetően. Hozzátennénk, hogy az optimális védelem érdekében a füstérzékelőket érdemes egy teljes tűzvédelmi és biztonsági rendszer részeként telepíteni, amely magában foglalja a CO érzékelőket, a THS916A tűzérzékelőt és a GS869 gázérzékelőt is.
Korábban már említettük az irodákba szánt TSS890B-HI füstérzékelőt. Kínálatunkban azonban különféle típusú otthoni füstérzékelők is megtalálhatók. Webáruházunkban egyszerű klasszikus érzékelőket talál, mint például a TSS910A érzékelő, amely ideális lakásokba, vagy a GS536-H01 füstérzékelő, amely bármelyik háztartásba megfelel, illetve fejlettebb Wi-Fi kapcsolattal rendelkező modellek is elérhetők.
A Wi-Fi kapcsolódás és az okoseszközökkel való integráció jelenti a GoSmart TS380C-HW füstérzékelő fő előnyét. Az érzékelő 2,4 GHz-es frekvencián csatlakozik az otthoni Wi-Fi hálózatra, így távolról is felügyelhető és vezérelhető az EMOS GoSmart vagy TUYA mobilalkalmazásokon keresztül, amelyek iOS és Android rendszerekkel is kompatibilisek. Ez az érzékelő könnyedén beilleszthető az okosotthonba, és együttműködik más EMOS eszközökkel, lehetővé téve különböző automatizálási forgatókönyvek, például a menekülési útvonal világításának bekapcsolása vagy az ablakok kinyitása füst esetén. Miután az érzékelőt csatlakoztatta a Wi-Fi-hez és párosította az alkalmazással, bárhonnan figyelheti és vezérelheti. Füstérzékelés esetén azonnali értesítést kap mobiljára, így gyorsan reagálhat a veszélyre. Ha az okosotthon témája érdekel, mindent megtalálsz a cikkben: Intelligens otthont bérelt panelből is létrehozhatsz.
A nagyobb családi házakhoz ajánlott a GS558 füstérzékelő, amely vezeték nélküli modullal van felszerelve, így több érzékelő összekapcsolható egy rendszerbe. Az érzékelő időben észleli a parázsló tüzekből származó füstöt a ház bármely részében, és az összekapcsolt azonos eszközökön optikai és akusztikus jelzéssel figyelmezteti a lakókat a közelgő tűzre, ezáltal magas szintű biztonságot nyújt, és védi az egészséget és a vagyont.
Bízunk benne, hogy ez a cikk segített eligazodni a füstérzékelők működésében és előnyeiben. A tűz gyorsan kialakulhat, gyakran minden figyelmeztetés nélkül. A füstérzékelők jelentősen hozzájárulnak az emberéletek megóvásához tűz esetén, ezért egyik háztartásból sem hiányozhatnak. Egy megbízható füstérzékelő értékes perceket nyújthat, amelyek akár életet is menthetnek. Válaszd ki a megfelelőt az EMOS webáruházából, és aludj nyugodtan! Minden modellt áttekinthetően megtalálsz a Füstérzékelők kategóriában, de szívesen segítünk is ügyfélszolgálatunkon vagy e-mailen keresztül.
A szerzőről: Petr Brůžek – „Rajongok a technológiákért, tudományért, technikáért, környezetvédelemért és mechanikáért. Az EMOS-nál a marketingért vagyok felelős, szabadidőmben pedig a műhelyben érzem magam a legjobban.”