Iratkozzon fel hírlevelünkre és 1500 Ft kedvezményt kap az első vásárlásból
Főoldal Blog Inspiráció Melyik fejlámpát vegyük kerékpározáshoz, futáshoz, sífutáshoz vagy túrázáshoz és kempingezéshez?
Melyik fejlámpát vegyük kerékpározáshoz, futáshoz, sífutáshoz vagy túrázáshoz és kempingezéshez?

Melyik fejlámpát vegyük kerékpározáshoz, futáshoz, sífutáshoz vagy túrázáshoz és kempingezéshez?

Inspiráció
Közzétéve 2025. ápr. 2.

A fejlámpák paraméterei között könnyű elveszni. Mindenkinek eszébe jut, hogy azt kellene néznie, milyen messzire, milyen erősen és mennyi ideig világít a fejlámpa. Csakhogy amikor az egyes fejlámpák tulajdonságait kezdjük böngészni, a helyzet bonyolódik. Milyen hatótávolságú legyen egy fejlámpa futáshoz? Hasznos lesz a piros fény sátorozáskor? És még a világítás sem olyan egyszerű, mint gondolnánk. A fejlámpa fényáramával együtt nő a hatótáv, de a tápellátás igénye is, így a világítási idő csökken. Melyik szempontot részesítsük előnyben, ha túrázáshoz keresünk fejlámpát?

Ezekre a kérdésekre szeretnénk választ adni ebben az első fejlámpás cikkben. Az EMOS blogunkból már megszokhatták, hogy elég technikusan írjuk le termékeink funkcióit – legyen szó akkumulátortöltőkről, antennákról vagy akár szén-monoxid érzékelőkről. Most viszont egyszerű útmutatót szeretnénk adni vásárlóinknak ahhoz, hogyan válasszanak fejlámpát konkrét felhasználásra. Persze a fejlámpákról is sok részletes adatot tudnánk megosztani – például, hogy a hatótáv azt a távolságot jelöli, ahol a megvilágítás intenzitása 1/4 luxra csökken, és hogy a lux az a fényintenzitás, amely teliholdnál 1 m²-re esik. De hasznosabb azt mondani: futáshoz számoljunk sokkal kisebb effektív hatótávval, hogy jól lássuk az utat, ezért olyan fejlámpát válasszunk, amely legalább 200 méter hatótávval rendelkezik. És konkrét tippeket is adunk majd a megfelelő fejlámpa modellekre.

Fejlámpa túrázáshoz és kempingezéshez

A fejlámpa vitathatatlan előnye túrázáshoz és sátorozáshoz, hogy a zseblámpákkal vagy kézi tölthető lámpákkal ellentétben szabadon hagyja a kezeket. Ez jól jön sátorállításkor, térkép olvasásakor vagy amikor a hátizsákban keresünk valamit. Vége az összes rögtönzött megoldásnak, amikor a lámpát a vállunkhoz szorítjuk a fejünkkel, vagy a kezünkbe próbáljuk illeszteni. Ha tanácsot kell adnunk, hogy milyen fejlámpát válassz kempingezéshez, akkor mindenképp keress olyat, amely széles szórási szöggel rendelkezik – ez jobb a táborhelyen való tájékozódáshoz és az egyéb kempingezési tevékenységekhez. Törekedj legalább 100°-os szögre. Még fa gyűjtése és aprítása közben is sokkal könnyebb dolgozni, ha a fény szétszóródik a közeli környezetben. Túrázók a túra során értékelni fogják azokat a rögzítési lehetőségeket, amelyekkel a fejlámpa vállpántra vagy például a sátor mennyezeti akasztójára rögzíthető. Ha a fejlámpa rendelkezik piros fényt adó LED-del is, különösen hálás leszel érte. A szem gyorsabban visszaáll sötéthez, és a piros fény nem vakítja el a többieket sem az éjszakai menetelés, sem a közös sátorban való keresés közben.

kempingezés fejlámpával

A túrázáshoz és hosszabb természetbeni tartózkodáshoz használt fejlámpáknál figyelj egy gyakori kezdő hibára. A nagy teljesítmény, azaz magas fényáram, magas energiaigénnyel jár. A civilizáción kívül az áramellátás mindig kihívás, így inkább nem ajánlott a túl erős fejlámpa – vagy legalább több világítási üzemmóddal rendelkezzen. Előny, ha a teljesítmény 50%-ra vagy kevesebbre is csökkenthető (néha eco módnak hívják). Részleges fényerőn a világítási idő arányosan nő. Itt jön képbe a táplálás típusa – túrázáshoz és kempingezéshez jobbak a tölthető fejlámpák vagy elemes fejlámpák? A hagyományos eldobható elemeket könnyebb kicserélni – általában beszerezhetők a legközelebbi falusi boltban, vagy a barátod zsebében –, viszont nehezebbek, és nem túl hosszú az élettartamuk. Mégis, az AAA elemekkel vagy AA elemekkel működő fejlámpák praktikusabbak lehetnek, mint a napfényre támaszkodni USB-s napelemek esetén. Vagy a powerbankokra, amelyekkel terepen, menet közben az áramellátás elég nehézkes lehet.

Milyen fejlámpát válassz túrázáshoz, táborozáshoz és kempingezéshez? A mi kedvencünk a GP Discovery CHR41 LED fejlámpa, amely három újratölthető NiMH mikroceruza (AAA) elemmel érkezik, és ezeket közvetlenül a fejlámpában lehet tölteni micro USB kábellel – de akár hagyományos, eldobható AAA elemeket is használhatsz hozzá! Ez a kétféle energiaforrás hatalmas rugalmasságot jelent. A mellékelt akkumulátorok meglepően hosszú élettartammal, nagy kapacitással és alacsony önkisüléssel bírnak. Ennek ellenére hosszabb túrákra, többnapos expedíciókra érdemes eldobható elemeket is csomagolni – így biztosan nem maradsz fény nélkül. A testvérmodellje a GP Discovery CH46 LED fejlámpa, amely alapból három AAA alkáli elemmel működik, de ha inkább tölthető elemeket használnál, azokat is gond nélkül beleteheted.

Egyébként mindkettő remek funkciókat kínál kempingezéshez és túrázáshoz. A 300 lumen fényáram elegendő, nem túl erős, és elérhető 50%-os és 2%-os világítási mód is. A világítás intenzitását nem is kell manuálisan állítani – a CHR41 fejlámpa ezt magától szabályozza egy távolságérzékelő (auto dimming) segítségével. Több fényt ad, amikor a felszerelést keresed, és kevesebbet, ha éppen kolbászt vágsz térden ülve. Egyszerűen automatikusan alkalmazkodik a világított tárgy távolságához. A CHR46 modellnél pedig elég inteni a kezeddel – az intelligens érzékelők érzékelik a mozgásodat, és a világítás intenzitását csökkentik vagy növelik. Mindkét lámpa esőálló és 1 méterig ütésálló. Szerintünk kiváló választás sátorozáshoz és természetjáráshoz.

LED fejlámpa GP Discovery CHR41

Milyen fejlámpát válassz futáshoz, sífutáshoz és kerékpározáshoz

Tapasztalataink szerint a futóknak és sífutóknak leginkább arra van szükségük, hogy a fényt szűk szögben, közvetlenül maguk elé irányítsák, hogy jól lássák az útvonalat. Ezt olyan fejlámpák teszik lehetővé, amelyeknél szabályozható a fénykúp – így a széles szögből könnyen fókuszáltabb sugarat kaphatsz. Emellett fontos, hogy a fejlámpa nagyobb távolságra világítson. Legalább 85 méteres hatótávolság ajánlott. Ennél a sportnál fontos időben észrevenni a terep egyenetlenségeit, sífutásnál pedig a nyomvonal apró csapdáit – még nagyobb sebességnél is. Itt is hasznos lehet a piros fény. Különösen ködben, mivel a vízpárán kevésbé szóródik, és nem vakít. Arról nem is beszélve, milyen erősen veri vissza a fényt a hó és a jég.

éjszakai futás fejlámpával emos

Amit biztosan értékelni fogsz futásnál és síelésnél, az a fejlámpa alacsony súlya. Nemcsak kényelmesebb vele a mozgás, de nem is fog könnyen lecsúszni a homlokodról. Ebben segít egy jó minőségű fejpánt is, amely nem rontja a komfortérzetet, de biztosan tartja a fejlámpát. Egy sportteljesítmény után pedig könnyen levehető és mosható. Ideális esetben fényvisszaverő elemeket is tartalmaz, amelyek növelik a láthatóságot sötétben – és így a biztonságot. Sífutásnál és téli futásnál szóba jöhet a hőmérséklet is, amelyben a fejlámpák még megbízhatóan működnek. Maga a lámpa bírja a mínuszokat is, a probléma az energiaforrásnál jelentkezhet. E téren előnyt élveznek az elemes fejlámpák, mert például a lítium elemek széles hőmérséklet-tartományban működnek (−40 °C-tól +60 °C-ig). Ráadásul harmadával könnyebbek, és akár hétszer hatékonyabbak, mint a hagyományos alkáli elemek. Ezért ha téli sportokra keresel fejlámpát, akkor az elemes fejlámpák sokkal jobb választások, mint a Li-Ion vagy Li-Pol akkumulátoros típusok, amelyeknél a fagy jelentősen csökkenti a kapacitást.

emos fejlámpa és hőállóság

Futáshoz bátran ajánljuk a 44 grammos GP Xplor PHR16 tölthető fejlámpát vagy a nagyobb fényerővel rendelkező, de még mindig kellemes súlyú, 60 grammos GP Xplor PHR17 fejlámpát. A sok világítási mód közül kiválaszthatod az ideális fényt az útvonalad aktuális körülményeihez. A sportmódokban többféle fény kombinációja biztosítja a teljes kontrollt az előtted lévő tér felett – egyszerre világít erős fókuszált és szórt térvilágítás is. A biztonsági villogó fény futáshoz lett tervezve, a mosható, fényvisszaverő, légáteresztő pánt pedig igazi sportfelszereléssé teszi ezeket a fejlámpákat.

A fejlámpa tulajdonságai, amelyek jól jönnek nordic walkinghoz, tájékozódási vagy terepfutáshoz, ugyanúgy hasznosak kerékpározásnál is. Nem arról van szó, hogy a fejlámpának teljesen ki kellene váltania a rögzített első biciklilámpát, de legalább két okból is jól jön kiegészítésként. Először is, dönthető fejével a fénykúpot lefelé is irányíthatod a kerék alá, miközben a biciklilámpa előre világít szűken. Másodszor, a fejlámpa mindig oda világít, ahová nézel – nem csak amerre a kormány áll. Ez segít kereszteződéseknél, táskában való kereséskor vagy ha hátranézel a többiekre. És milyen egyéb paraméterekre figyelj biciklilámpánál? A kerékpárosok gyakran rögzítik a sisakra, így mindenképp szükség van állítható pántra.

éjszakai túra emos fejlámpával

Ebben a cikkben az volt a célunk, hogy megosszuk tapasztalatainkat, és tippeket adjunk fejlámpákhoz konkrét felhasználásokra, amelyekkel vásárlóink is gyakran találkoznak. Szívesen segítünk a választásban és a megfelelő paraméterek pontosításában ügyfélszolgálatunkon vagy e-mailben. Hiszünk benne, hogy fejlámpáink kellemesebbé teszik a futást, sífutást, kerékpártúrákat és a szabadtéri sátorozást. Ha munkára vagy hegymászáshoz keresel fejlámpát, akkor a „Milyen fejlámpát válasszunk horgászathoz, vadászathoz vagy munkához?” című cikkünkben találsz további tippeket.

A szerzőről: Petr Brůžek – „Rajongok a technológia, tudomány, technika, környezetvédelem és mechanika iránt. Az Emosnál marketinggel foglalkozom, szabadidőmben pedig legszívesebben a műhelyben vagyok.”

3x
GP CREE LED Fejlámpa CHR41, 300 lm, tölthető
12 792 Ft a kóddal: LUMEN20
15 990 Ft
Raktáron
Cikkszám: P8572
16x
GP CREE LED Fejlámpa CHR35, 600 lm, tölthető
14 392 Ft a kóddal: LUMEN20
17 990 Ft
Raktáron
Cikkszám: P8555
17x
EMOS CREE LED Fejlámpa tölthető 5W 230lm
8 552 Ft a kóddal: LUMEN20
10 690 Ft
Raktáron
Cikkszám: P3534
16x
EMOS COB LED Fejlámpa 3W 220lm
4 152 Ft a kóddal: LUMEN20
5 190 Ft
Raktáron
Cikkszám: P3536

Írunk, tanácsot adunk, inspirálunk és tesztelünk